orzel
nckLogo
   
       
11/11=NIEPODLEGŁOŚĆ..
   
   

Wynik konkursu "13 grudnia Teleranek 1981

Prezentujemy Państwu 5-planszowy komiks „Potwory za drzwiami” – efekt konkursu na scenariusz komiksowy „Mój Teleranek – 13 grudnia 1981”. Autorem scenariusza jest Łukasz Muniowski, a zilustrował go znakomity polski twórca komiksowy - Jakub Rebelka. Organizatorami konkursu byli Narodowe Centrum Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur”.

Jury konkursu „Mój Teleranek – 13 grudnia 1981” w składzie Krzysztof Noworyta, Marzena Ptaszek (Narodowe Centrum Kultury) i Adam Radoń (Stowarzyszenie Twórców „Contur”) postanowiło nie przyznać dziesięciu równorzędnych nagród finansowych o łącznej wartości 10.000 zł. Na konkurs wpłynęło 13 prac. Nadesłane prace nie spełniły kryteriów określonych w regulaminie konkursu, dlatego jury postanowiło przyznać jedno wyróżnienie dla Łukasza Muniowskiego za projekt „Potwory za drzwiami”.


Komiks Łukasza Muniowskiego „Potwory za drzwiami” zostanie wydany i zaprezentowany podczas XX edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, który odbędzie się w Łodzi w dniach 2-4 października 2009.

REBELKA 1 2 3 4 5

marzi
str10
str11
str12

Ilustarcja Sylvain'a Savoia i Marzi

Fragment komiksu STAN Jacka Frąsia opublikowanego w Przekroju
z okazji 25-tej rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego.

Łukasz Muniowski - urodzony 6 listopada1985 r. w Warszawie, wychowany w Płońsku, ponownie mieszka w Warszawie, gdzie studiuje anglistykę. „Potwory za drzwiami” były pierwszym scenariuszem komiksowym, który napisał. Drugi pt. „Trąbka” z ilustracjami Radosława Tabora (kolegi z liceum) wysłał na konkurs 19. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (publikacja w konkursowym katalogu). Do tego czasu pisał opowiadania i haiku. W wolnym czasie korzysta z zasobów biblioteki Instytutu Anglistyki, słuchając przy tym ulubionej muzyki.

Jakub Rebelka - ur. 31 lipca 1981 r., w roku 2008 obronił dyplom z malarstwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a rysowanie komiksów to jego pasja. Zajmuje się również tworzeniem fresków. Jak sam mówi - talent odziedziczył po swoim ojcu, Dominiku Rebelce, artyście malarzu. Na festiwalu komiksu w Łodzi dwukrotnie zdobył tzw. „małe” Grand Prix (dla twórców do lat 16). W 1998 roku w festiwalowej antologii konkursowej znalazł się komiks Rebelki do scenariusza Marty Kurcwald pt. „Muza”. Do scenariusza Marty narysował również komiks „Doktor Bryan”. Drugą wersję tej pracy, już w własnym tekstem, wydał w albumie (nakładem Zin Zin Press i Kultury Gniewu). W 2005 roku ta mroczna opowieść o lekarzu „leczącym" samobójców doczekała się kontynuacji w albumie „Doktor Bryan 2 - Archipelag duszy” (wyd. Kultura Gniewu). Razem ze Benedyktem Szneiderem stworzył postać Oskara, którego przygody pojawiały się m.in. na łamach „AQQ” i „Areny Komiks”. Za odcinek „Oskar. Twój cień” Rebelka i Szneider zostali nagrodzeni I nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi w roku 2000. W 2003 roku łódzki Graficon wydał „Balladę o Edwardzie” narysowaną przez Rebelkę do scenariusza Rafała Skarżyckiego. Ostatnia albumowa publikacja Jakuba to „Ester i Klemens. Trzy głowy profesora Muri” (Kultura Gniewu 2007). Komiksowe nowele Rebelki można również znaleźć w antologiach: „Manga po polsku”, drugim zbiorze przygód kapitana Żbika rysowanych przez współczesnych komiksiarzy pt. „Wesoły finał”, „Antologia. Komiks polski”, antologii „44” poświęconej Powstaniu Warszawskiemu oraz zbiorze „Antologia piłkarska - Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piłce...”. Publikował m.in. w „Spirou”, „Argh”, "AQQ", „Arenie Komiks”, „Komiks Forum” i „Czerwonym Karle”. Na swoim koncie ma udział w wystawach w Polsce, Francji, Belgii, Włoszech, Chorwacji i Kanadzie. W 2006 roku otrzymał nagrody dla najlepszego rysownika i za najlepszy album komiksowy na imprezie Interkomix.


aleja komiksu

PATRON PROJEKTU

13 grudnia 1981 roku to niezwykle ważna data w historii Polski. Tego dnia w naszym kraju zaczął obowiązywać stan wojenny, wprowadzony przez ówczesne PRL-owskie władze. Od tego wydarzenia minęło już 26 lat. Jak każde historyczne wydarzenie, tak i to ma swoich bohaterów, zwycięzców, przegranych i ciągle odkrywane tajemnice. Na pewno wielu i wiele z nich może posłużyć za znakomity materiał do stworzenia rysunkowej opowieści. Dlatego ogłaszamy konkurs pod hasłem „Mój Teleranek 13 grudnia 1981 roku”. Od uczestników oczekujemy komiksów związanych z całym, ponad dwu i pół rocznym okresem trwania stanu wojennego. Honorowymi patronami konkursu są Marzena Sowa i Sylvain Savoia (autorzy komiksu „Marzi”) oraz Jacek Frąś (autor komiksu „Stan”).

     

 

KUP

         
     
ZinLogo
mfkLogo
   
     
© 11/11=NIEPODLEGŁOŚĆ NCK 2007 Wszelkie prawa zastrzeżone